У чому відмінність фотоепіляції від лазерної епіляції? Чи є між ними різниця ефективності? Наскільки небезпечна фотоепіляція?
Протягом останніх років, на тлі надзвичайно високої популярності лазерної епіляції , з'явилася досить велика кількість систем для так званої фотоепіляції.
Лазерна та фото епіляція щодо ефективності лікування мають досить багато відмінностей. Фотоепіляція має великі можливості як для творчого ставлення до процедури, так і для розвитку побічних ефектів. У фотоепіляторів, умовно званих лазерами, і працюючих на лампах-спалахах діапазон хвиль, що охоплюються, становить лише 300-510 нм і максимальна потужність 20 - 25Дж/см2 - при епіляції на такій потужності можливий лише косметичний ефект або уповільнення росту волосся на нетривалий час, а про повну (перманентну) епіляцію волосся не може бути й мови.
В основу, як лазерної епіляції, так і фотоепіляції покладено один і теж фізичний принцип - селективний фототермоліз, тобто. вибіркове нагрівання тканини за рахунок поглинання світлової енергії (у разі епіляції волосяного стручка, що містить меланін). До речі, саме тому рекламні твердження про можливість використання фотоепіляції для видалення світлих, а вже тим більше сивого волосся не відповідають дійсності - світле волосся містить дуже мало меланіну, сиве взагалі його не містить.
Принцип дії - це єдине, що ріднить лазерну та фото-епіляцію.
Лазерна епіляція
Як відомо відмінною особливістю лазерного випромінювання є його монохромність, тобто. кожен конкретний тип лазера випромінює світло суворо фіксованої довжини хвилі, і вся енергія лазера припадає на одну довжину хвилі. Тобто. при використанні лазера в медицині, знаючи фізичні властивості лазерів того чи іншого типу, ми можемо зі 100% упевненістю заздалегідь прогнозувати те, як випромінювання лазера впливатиме на тканини (у разі епіляції вплив відбуватиметься на волосся, не ушкоджуючи при цьому шкіру). Грунтуючись на цьому, для використання у тій чи іншій галузі медицини підбиралися відповідні типи лазерів.
Для лазерної епіляції волосся для типів шкіри I - VI за Фіцпатриком найбільш ефективним і безпечним визнано діодний лазер . Енергія та довжина хвилі в 820 нм, на яких працює діодний лазер , максимально ефективно поглинається меланіном, роблячи саме цей тип лазера "золотим" стандартом для епіляції волосся на будь-якій ділянці шкіри.
Фотоепіляція
У системах фотоепіляції , як дешева заміна лазеру, використовуються так звані криптонові лампи, які за своїми характеристиками можна, дуже приблизно, порівняти з лампами, що використовуються у фотоспалахах.
Діапазон світлових хвиль, що випускаються такою лампою, лежить у дуже широких межах від надзвичайно небезпечного для людини ультрафіолету до інфрачервоного.
Як ми вже говорили вище, хромофором у волосині може служити меланін. Відповідно, при всій широті спектра світлових хвиль, що випускаються лампою-спалахом, для досягнення ефекту необхідно виділити лише вузький спектр, що відноситься до максимуму поглинання меланіну, з одного боку та мінімуму поглинання шкіри з іншого боку
Виробники систем фотоепіляції змушені були ставити фільтри, що відсікають надзвичайно небезпечний для людини ультрафіолет (таким фільтром, у найпростішому випадку, може бути звичайне скло). Частину спектру, що залишилася (довжину хвилі від 300 до 510 нм) намагаються змусити "працювати" з метою епіляції.
Для того, щоб хоч якось наблизитися до ефективності впливу до лазерного випромінювання, виробники встановлюють різноманітні додаткові світлові фільтри, які покликані сконцентрувати всю енергію лампи в досить вузькому діапазоні, видаючи їх за новітні досягнення, які нібито гарантують феноменальну ефективність.
Однак не існує фільтрів, які можуть якось наблизити властивості світла звичайної, нехай і дуже потужної лампи до фізичних властивостей лазерного випромінювання - енергія імпульсу лампи-спалаху виявляється "розтягнутою" по широкому спектру довжин хвиль. Частина цієї енергії дійсно поглинається меланіном і веде до нагрівання волосся, але оскільки, так звані, "енергетичні піки" для практично всіх систем фотоепіляції перебувати в проміжку, в якому шкіра людини також досить добре поглинає світло ( 600-750 нм), частина енергії витрачається на потенційно небезпечне нагрівання шкіри, замість того, щоб, як у випадку лазерної епіляції , йти на нагрівання волосяного стручка і підвищувати, тим самим, ефективність епіляції.
Відомо, що для систем фотоепіляції невиконання умови відведення надлишкового тепла від шкіри неминуче призведе до досить сильного опіку шкіри, а в критичних випадках до депігментації і рубцювання тканини.